W dniu 7 stycznia przybył do nas prof. Wiech z tematyką kolędową. Mówił o twórcach kolęd bardziej i mniej znanych. Spotkanie było           bardzo muzyczne i świąteczne, bo wszyscy mieliśmy okazję pośpiewać dzięki temu, że na ekranie pokazane były teksty kolęd.

                                               

     Bogactwo polskich kolęd jest niezwykłe, zebranych zostało ok. 500 kolęd i pastorałek, które były umieszczone w pierwszym zbiorze                 Mioduszewskiego w XIX w. Były tam teksty, które nie zawierały nut, obecnie niektóre z nich trudne lub niemożliwe są do odtworzenia. Żyjący w tamtym czasie kompozytorzy brali sobie za punkt honoru napisanie kolędy.

Franciszek Karpiński (1741-1825) jest twórcą jednej z bardziej znanych kolęd: ?Bóg się rodzi?. Był także autorem pieśni kościelnych, m.in. Kiedy ranne wstają zorze? i ?Wszystkie nasze dzienne sprawy?. Związany z rodami Czartoryskich, Branickich, Sanguszków. Sporą część życia spędził w Białymstoku, gdzie komponował pieśni i prowadził działalność muzyczną. Pochowany w Łyskowie (obecnie Białoruś).

Piotr Studziński  (1826-1869) był organistą w Katedrze Wawelskiej. Jest autorem kolęd popularnych do dzisiaj: Archanioł Boży Gabryjel, Ach, ubogi żłobie, Pasterze mili.

Antoni Sas Uruski (1872-1934) ? nauczyciel muzyki, uczeń Żeleńskiego, wspaniały pianista i propagator muzyki Chopina. Jest twórcą ?Stabat Mater? i pięknej kolędy ?Zaśnij dziecino?. Prowadził działalność muzyczną w Rzeszowie, założył Towarzystwo Śpiewacze ?Lutnia? i 3 chóry.

Ks. Jan Siedlecki (1829-1902) ? twórca tekstów kolęd, m.in. ?Jakaż to gwiazda?. Do jego tekstów muzykę komponował H.M. Górecki. Wielka zasługą ks. Siedleckiego jest wydanie ?Śpiewniczka kościelnego?, w którym zebrał pieśni kościelne i kolędy.

Teofil Lenartowicz ? znany polski poeta XIX w. był twórcą ?Szopki? wystawionej we Wrocławiu i znanej kolędy ?Mizerna, cicha?. Był także rzeźbiarzem i malarzem, dużą część życia spędził we Florencji i tam został pochowany.

Feliks Nowowiejski (1877-1946)? znany kompozytor i multiinstrumentalista związany ze Świętą Lipką. Twórca ?Roty? do słów M. Konopnickiej i zbiorów  kolęd na głos i fortepian. Najbardziej znana to ?Hymn Bożego Narodzenia?.

Ks. Zygmunt Odelgiewicz (1820-1899) ? proboszcz kościoła św. Mikołaja we Lwowie, był także autorem kolęd: ?Mędrcy świata? i ?O gwiazdo betlejemska?.

Zygmunt Noskowski (1846-1909) ? uczeń Moniuszki i wybitny pedagog. Jego uczniami byli: Karol Szymanowski, Franciszek Karłowicz, Ludomir Różycki. Był twórcą wielu utworów symfonicznych i kolędy ?Witaj gwiazdko złota?.

Ks. Józef Łaś ? muzyk był kompozytorem kolędy ?Nie było miejsca dla ciebie? do słów ks. Jeża. Jest to jedna z piękniejszych i bardziej wzruszających kolęd.

Prezentację zakończyła ?Kolęda warszawska 1939?  St. Balińskiego z tekstem niezwykle smutnym i poruszającym.

    Na koniec mieliśmy okazję degustować wspaniałe ciasta upieczone przez nasze słuchaczki i posiedzieć przy rozmowie, bez pośpiechu pijąc kawę czy herbatę. Nasze świąteczno ? noworoczne spotkanie z pewnością można zaliczyć do udanych, zwłaszcza, że braliśmy w nim liczny udział. Dziękujemy Panu Profesorowi za wprowadzenie swoim wykładem tej miłej, świątecznej atmosfery i bycie razem z nami.

                                                                                                                                   Anna Płachta