24.06 2014 słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się kameralnie przy skromnym poczęstunku na zakończeniu I roku akademickiego. Okazja taka sprzyja podsumowaniom. Tak było i tym razem. Prezes stowarzyszenia stwierdziła, że udało się doprowadzić do końca wszystkie rozpoczęte zajęcia : lektoraty językowe, informatykę, plastykę z elementami historii sztuki. Zajęcia ruchowe czyli gimnastykę i kurs tańca prowadzone przy wsparciu MGKiS zostały przesunięte na październik. Wszystkim nauczycielom dziękujemy tą drogą za poświęcony czas, stworzenie dobrej, twórczej atmosfery i zrozumienie. Pracy tej podjęli się:
- mgr Beata Strumidło-
Wszołek, mgr Monika Banaś, mgr Magdalena Piwowarczyk, mgr Józefa Żuławińska-Czyż - mgr Małgorzata Chanek, mgr Łukasz Chanek, mgr Rafał Cygan
- mgr Anna Chanek , mgr Jan Golc.
Jesteśmy bardzo wdzięczni, dlatego opracowałam dla Nich podziękowania również na piśmie. Podobnie czynimy w stosunku do osób, które społecznie przygotowały i przeprowadziły dla nas wykłady:
- Poseł na Sejm RP Elżbieta Achinger-
Tradycja i współczesność Sejmu RP - mgr Joanna Grzelka-
Kopeć - Profilaktyka walki z rakiem - pani Jolanta Skrzydlewska -
,,Pielęgnacja urody - pan Stanisław Funek z zespołem gawędziarz i kier. Zespołu Kliszczacy z Tokarni
- dr n. farm. Paweł Paśko -
Wiem, co jem - mgr Jacek Mikołajczyk - Podróże bliskie i dalekie
- dr n. med. Anita Błaut Szlósarczyk -
Medycyna przeciw starzeniu się
Udało się więc zaprosić ciekawe osoby na wykłady, które są naszą działalnością statutową. Obecnych na tych spotkaniach było jednak czasem niewielu słuchaczy . Największą frekwencją mogła poszczycić się siostra Halina Mol z cyklem Religie świata. W nawiązaniu do wykładu pt. Judaizm skorzystaliśmy z Jej zaproszenia na krakowski Kazimierz miejsca bardzo związanego z historią polskich Żydów. Temat prześladowania narodów polskiego i żydowskiego pojawił się także podczas wycieczki do muzeum Fabryka Schindlera na wystawę Kraków podczas okupacji.
Planujemy jeszcze wycieczkę turystyczno-krajoznawczą 22.07.2014 do Olkusza, Kluczy, na Pustynię Błędowską i do Ogrodzieńca. Zapisy prowadzi i wpłaty przyjmuje skarbnik stowarzyszenia pani Teresa Szczepkowska.
Małym zainteresowaniem cieszyły się organizowane przez p. Poseł E. Achinger I Senioralia. Tymczasem wszyscy zaproszeni do dyskusji panelowych w sobotę 14.06 2014 goście podejmowali tematy interesujące wszystkich seniorów. Były głosy aby się jednoczyć, organizować, upominać o swoje prawa i wybierać własnych przedstawicieli do różnych decyzyjnych gremiów. Marginalizowanie sporej grupy obywateli powoduje, że stają się oni jedynie "kartką wyborczą" jak stwierdził jeden z zaproszonych do dyskusji gości. W niedzielę 15.06. chodziło o to, aby pokazać się podczas parady na Rynku Głównym, że jest nas spora grupa, o którą warto zabiegać.
Prezes S. Błaut poinformowała, że złożone zostały dwa duże projekty, jeden dwuletni niestety bez dofinansowania. W realizacji jest projekt złożony w UMiG na kwotę 7200 zł. Zabezpiecza on wypłaty dla nauczycieli od 01.05.2014. Pozostała kwota zostanie przeznaczona zgodnie z harmonogramem na dofinansowanie wspomnianej wycieczki.
Odbył się I Gminny Piknik Organizacji Pozarządowych 26.05.2014,gdzie prezentowało się także nasze Stowarzyszenie ze swoim stoiskiem, tablicami z informacją o nas, wystawką prac grupy plastycznej, pytaniami do uczestników z historii i współczesności Dobczyc. Przygotowane zostały anonimowe ankiety, które rozdane również i dziś posłużą dalszemu rozeznaniu potrzeb I oczekiwań słuchaczy. Zarząd i Rada Słuchaczy weźmie je pod uwagę przy planowaniu harmonogramu wykładów i zajęć na II rok akademicki. Nie zwlekając p. prezes zaproponowała do wspomnianej Rady p. Krystynę Drożdż, która bardzo aktywnie włącza się we wszelkie inicjatywy UTW ? działa w Klubie Miłośników Literatury przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy organizacji I Pikniku, wzięła chętnie udział w "Senioraliach". Podobną aktywność i troskę o nasze stowarzyszenie wykazuje p. Stanisława Błaszak. Trzecią chętną do pomocy osobę zgłoszono z sali. Pan Stanisław Krzelowski przyjął proponowaną funkcję i w tym składzie Rada Słuchaczy rozpocznie zapewne już we wrześniu działalność. (p .Krystyna Drożdż, p. Stanisława Błaszak, p. Stanisław Krzelowski.)
Wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie na dzisiejsze zakończenie są grupą wyróżniającą się, są tymi osobami, dzięki którym nasz uniwersytet działa. Dla nich przygotowałam dyplomy ukończenia I roku z grafiką naszej strony internetowej. P. Cecylię Frajtag poproszę o piękne wpisanie kolejnych nazwisk, wszystkich zaś o ich przyjęcie jako pamiątkę całorocznych trudów a może również miłych wspomnień. Prawidłową działalność naszego uniwersytetu zawdzięczamy współpracy i pomocy szeregu instytucji.
Dziękujemy zatem pracownicom i Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej za okazywaną pomoc oraz wspólną organizację spotkań w ramach Klubu Miłośników Literatury.
Składamy podziękowania dyrekcji Gimnazjum im .Jana Pawła II za to, że nasze zajęcia dydaktyczne mogły odbywać się bez przeszkód w salach języków obcych pracowniach komputerowych.
Wyrażamy także wdzięczność administracji i Dyrektorowi Miejsko-
Wszystko to, nie byłoby możliwe bez wielkiej sympatii i osobistego poparcia dla naszych działań Pana Burmistrza Marcina Pawlaka i pracowników Urzędu Miasta i Gminy. Doceniamy ich szczególną wrażliwość i otwarcie na nasze potrzeby.
Wszystkim słuchaczom życzę w imieniu Zarządu i swoim własnym zasłużonego wakacyjnego wypoczynku ,ciekawych podróży bliskich i dalekich oraz powrotu w zdrowiu na zajęcia II roku.
Stanisława Błaut