W dniach 7-9 września miałam okazję uczestniczyć z ramienia UTW w Forum III Wieku, które było niewielka cząstką Forum Ekonomicznego odbywającego się corocznie w Krynicy. Na nasze Forum zaproszeni byli przedstawiciele UTW z całej Polski, a także z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Austrii.
W debacie pt. "Czy SREBRNA GOSPODARKA może stanowić szansę rozwoju społecznego i ekonomicznego region" wzięli udział posłowie, przedstawiciele rządu i samorządu wojewódzkiego, a także prezesi organizacji seniorów i instytucji państwowych, takich jak NBP czy TAURON. Byli też znaczący goście zagraniczni ze Szwecji i Francji - przedstawiciele federacji organizacji UTW w swoich krajach. Podczas dyskusji powstał ranking spraw ważnych dla osób starszych:
1. poczucie bezpieczeństwa związane z dostępem do usług medycznych i opiekuńczych
2. kontakty z osobami w podobnym wieku jak i ludźmi młodymi, w tym z dziećmi i młodzieżą
3. produkty i usługi dostosowane do wieku: sprzęt domowy, wyroby elektroniczne i usługi turystyczne (szanse dla sektorów gospodarczych i usługowych)
4. partycypacja w życiu społecznym: tworzenie Rad Seniorów przy Radach Gminy z głosem doradczym, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem
5. kluby i centra seniora, gdzie mogliby spotykać się ze sobą, rozwijać swoje zainteresowania, aktywność umysłową i ruchową.
Jeśli chodzi o sytuację w Polsce, to jest lepsza niż na Ukrainie, Litwie i Białorusi, ale na tle krajów UE zwłaszcza zachodnich, wygląda ona słabo.
Jednak Małopolska jako region wyróżnia się w naszym kraju działaniami na rzecz osób starszych. Przoduje tu Kraków, gdzie powstało już 16 centrów dziennego pobytu dla seniorów (docelowo ma być 52). Idea jest taka, aby w każdej gminie takie miejsce powstało. Dla osób w podeszłym wieku, samotnych, z ograniczoną mobilnością, byłoby szansą na kontakt z innymi ludźmi, co jest przecież niezbędne do zadowolenia i komfortu życia. Również wolontariat osób starszych nie napawa optymizmem. Brak zachęty, ignorancja, uważanie starszych za osoby nieprzydatne nie sprzyjają zaangażowaniu ich w działania na rzecz innych.
Zadaniem naszym - członków UTW w Dobczycach jest nie tylko uczestniczenie w proponowanych zajęciach, ale też propagowanie ich wśród osób, którym brak odwagi na wyjście z domu. Być może nie wiedzą, że mogą spędzić czas wśród życzliwych, otwartych ludzi w podobnym wieku i dowiedzieć się czegoś nowego.
Czas, który spędziłam wśród nieznanych mi wcześniej ludzi, był dla mnie ciekawy i pouczający. Mogłam wymieniać się doświadczeniem z naszej działalności z innymi osobami i dowiedzieć się czegoś nowego. Napawało mnie dumą stwierdzenie marszałka Sowy, że członkowie UTW są elitą w społeczeństwie, jednak nadal za mało docenianą i słabo wykorzystywaną dla rozwoju społecznego. Wiele rzeczy jest do zrobienia po stronie władzy, ale nasza aktywność może być także mobilizująca dla niej.
Anna Płachta