W dniu 8 maja w ramach projektu ?Aktywni seniorzy na szlakach turystycznych powiatu myślenickiego? realizowanego przez UTW byliśmy na wycieczce.
Pierwszym etapem był wyjazd na górę Chełm kolejką linową. Ma ona długość 2 km i jest jedną z najdłuższych kolei linowych w Polsce. Zimą służy narciarzom, a latem turystom. Jadąc mijaliśmy piękny, świeży, wiosenny las i słuchaliśmy śpiewu ptaków. Potem przespacerowaliśmy się szczytem do wieży widokowej, skąd roztaczał się wspaniały widok na Myślenice i okolice. Pogoda nam sprzyjała, dzięki czemu uczestnicy wycieczki mogli zrobić wiele ciekawych zdjęć.
Drugim etapem było zwiedzanie Myślenic z przewodnikiem, podczas którego wielu z nas mogło się przekonać, jak mało wiemy o tym pobliskim mieście. Nazwa może się wywodzić od Myślibora lub Myśliborza. Prawa miejskie otrzymały Myślenice w XIII w. Jest to miasto 3 rzek: Raby, Bysinki i Sanu. Miasto rozwijało się dzięki położeniu na szlaku handlowym z południa od Nowego Targu na wschód do Lwowa i na Węgry z ominięciem Krakowa. Duże zasługi w rozwoju miasta miał Spytek Jordan. Rozwój trwał do XVII w. kiedy to zbójnicy beskidzcy splądrowali i zburzyli miasto łącznie z kościołem gotyckim, który został odbudowany, ale sklepienie nie odzyskało pierwotnego stylu krzyżowo ? żebrowego. Myślenice rozwijały się po odzyskaniu niepodległości bardzo prężnie. Było to miasto wielonarodowościowe. Liczna społeczność żydowska, ormiańska (pozostałością jest Dom Grecki) i przeważająca polska dobrze ze sobą współżyły. Dzielnica żydowska znajdowała się nad Bysinką. Po II wojnie światowej wróciło niewielu Żydów, niektórzy z nich po powrocie stracili życie. Ciekawostką jest istnienie getta żydowskiego przeznaczonego dla Żydów spoza Myślenic w kamienicach przy ul. Reja (naprzeciwko Ukleiny). Myśleniccy Żydzi zostali wywiezieni do Auschwitz i do obozu w Płaszowie.
Jeśli chodzi o architekturę, to duże zasługi mieli architekci Zubrzycki i Talowski . Najstarszą kamienicą z 1784r. Jest dom przy rynku A. Obłońskiego. Na rynku znajdują się: Pomnik Niepodległości, figura św. Floriana i fontanna Tereski. Zabudowa rynku, szkoła dla mieszczan, budynek starostwa, Zespołu Szkół im. M. Reja są dziełami wymienionych architektów. Dwór Dolnowiejski zajmuje obecnie Biblioteka Pedagogiczna. Warto też wspomnieć o budynku Sokoła, którego wychowankowie zasilili II brygadę gen. Hallera w czasie wojny.
Obecnie Myślenice są miastem powiatowym, które chętnie przyjmuje turystów, ale i rozwija się dzięki strefie przemysłowej i przedsiębiorczości mieszkańców.
W wycieczce uczestniczyło 30 osób, nie tylko z Dobczyc, ale i okolicznych gmin. Wyjazd miał walory krajoznawcze i edukacyjne.
Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Myślenickiego.
Anna Płachta
Więcej zdjęć w zakładce Galeria