Ale nas to nie dotyczy, bo dzięki projektowi ?Aktywni seniorzy na szlakach turystycznych powiatu myślenickiego? poznajemy uroki powiatu myślenickiego. Okazuje się, że bliskie nam okolice mogą być bardzo ciekawe, a tereny urokliwe.
W sobotę 12 maja br. udajemy się na Lubomir. Głównym celem wyjazdu jest zwiedzanie obserwatorium astronomicznego, żeby tam dotrzeć, pokonujemy czerwony szlak i wędrujemy astronomiczną ścieżką dydaktyczną na szczyt Beskidu Makowskiego - czyli Lubomir na wysokość 904m n.p.m. Góra ta przez niektóre mapy zaliczana jest do Beskidu Wyspowego. Podczas wędrówki towarzyszyły nam informacje związane z astronomią, jest to bowiem ścieżka dydaktyczna zatytułowana ?Wielcy astronomii znani i mniej znani?, a każdy z przystanków pozwolił nam nieco bardziej zgłębić naszą wiedzę o tej dziedzinie nauki. Kontynuując wycieczkę można było napawać się pięknymi widokami na cały Beskid Wyspowy. Dodać też należy, że wiosna w tym okresie rozszalała się na całego, wszyscy jesteśmy nią zachwyceni. Drzewa i trawy soczyście zielone, kolorowy dywan z kwiatów i błękitne niebo - po prostu nas zauroczyło.
Trochę zmęczeni docieramy na szczyt. Na szczycie niestety nie nacieszyliśmy się górskimi widokami, ponieważ cały szczyt jest gęsto porośnięty drzewami, wśród których usytuowane jest obserwatorium astronomiczne. Jako nieliczne w Polsce jest otwarte dla turystów przechodzących pobliskim szlakiem, jest również jedynym obserwatorium w Polsce organizującym pokazy obiektów na Niebie niezanieczyszczonym jakimkolwiek światłem.
Historia obserwatorium zaczyna się w 1919r kiedy to prof. Tadeusz Banachiewicz wpadł na pomysł wybudowania zamkniętej stacji obserwacyjnej. Wybrano wówczas szczyt Lubomir. Czynnikami decydującymi o wyborze miejsca była między innymi niewielka odległość od Krakowa, statystycznie dobra pogoda, brak zanieczyszczenia powietrza i brak świateł w najbliższej okolicy. Właściciel terenów Książę Kazimierz Lubomirski podarował 10 ha lasu na szczycie góry na rzecz stacji obserwacyjnej. Budowę zakończono w 1922 roku. W obserwatorium dokonano odkrycia dwóch nowych komet w 1925 i 1936 roku. Podczas II wojny Światowej, w 1944r obiekt został spalony przez Niemców, specjalistyczny sprzęt został przez nich skonfiskowany. Po ośrodku naukowym pozostały jedynie fundamenty, które z biegiem lat porósł las.
17 lipca 2006r w 70-tą rocznicę odkrycia drugiej komety wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego, nowoczesnego obserwatorium astronomicznego. Oficjalne otwarcie nastąpiło po roku ( w 2007r. ). Podjęto uchwałę o nadaniu nowemu obiektowi naukowemu imienia. Obserwatorium nosi imię założyciela prof. Tadeusza Banachiewicza
Warunki pogodowe umożliwiły nam oglądanie Słońca przez odpowiednią specjalistyczną lunetę. Po zwiedzeniu obiektu, chętni mieli okazję spaceru szlakiem turystycznym w kierunku ?Kudłaczy?, gdzie znajduje się polana z której rozpościera się widok na okoliczne, pięknie położone miejscowości ( widać nawet Zalew Dobczycki). Uczestnicy naszej wyprawy turystycznej, bardziej spragnieni kawy, zaraz po wyjściu z obserwatorium ruszyli szlakiem w kierunku restauracji znajdującej się na początki ścieżki edukacyjnej. My nacieszywszy oczy widokami oczywiście też tam dotarliśmy. Pozostały czas spędziliśmy w miłej atmosferze na wypoczynku i pogaduszkach ?w grupach dyskusyjnych?, co pozwoliło nam szybko zapomnieć o trudzie i zmęczeniu związanym z podejściem w górę.
Taki piękny majowy dzień, do tego wszystkiego tuż za progiem, a nie gdzieś tam??.? warto było spędzić razem !!!
Wyjazd został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Myślenickiego.
Stanisława Błaszak
Więcej zdjęć w zakładce Galeria