Profesor Kazimierz Wiech zabrał grupę naszych słuchaczy UTW na spacer po salwatorskim cmentarzu. To cmentarz bliski sercu Pana Profesora z powodu dawnego zamieszkania w tym rejonie a także grobów wielu pochowanych tutaj kresowiaków. Cmentarz pochodzi z połowy XIX wieku.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy zaraz za bramą główną przy grobie najmłodszego syna Adama Mickiewicza ? Józefa, który wraz z żoną jest tutaj pochowany. Następnie odwiedziliśmy mogiłę rodziny Vincenzów (Stanisława z żoną i syna Andrzeja), o którym to pisarzu opowiadał nam na wykładzie prof. Wiech. Na tym cmentarzu leży wielu zasłużonych dla Krakowa profesorów, architektów, pisarzy i artystów.
Zatrzymywaliśmy się przy grobach Eugeniusza Romera ? sławnego kartografa, rzeźbiarza Bronisława Chromego, pisarza Stanisława Lema, poetów: Leszka Aleksandra Moczulskiego i Jana Izydora Sztaudyngera, przy którym nasz przewodnik przeczytał nam kilka fraszek. Mijaliśmy mogiły bpa Ferdynanda Machaya i bpa Albina Małysiaka. Oryginalny grób ma poeta Wiesław Dymny. Stoi na nim udekorowana choinka. Miejsca maja także s. Norbertanki i wielu księży. Ostatnim odwiedzonym przez nas grobem był pomnik Andrzeja Wajdy ozdobiony pięknym kamieniem z wyrzeźbionymi nazwiskami Jego i Krystyna Zachwatowicz ? żyjącej wdowy po Nim.
Cmentarz prezentował się pięknie ozdobiony żywymi kwiatami i zniczami, zwłaszcza jego stara część, bo nowe nagrobki wszędzie wyglądają tak samo.
Pan Profesor jak zwykle dobrze przygotowany, pokazywał nam wiele zdjęć i opowiadał ciekawe historie o zmarłych nie szczędząc też anegdot.
Obecni na wycieczce słuchacze byli bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że pogoda nam wspaniale dopisała.
Tekst i zdjęcia Anna Płachta