W dniu 5 lutego mieliśmy przyjemnność wysłuchać ciekawego, bogatego w przeźrocza wykładu o mało znanej wyspie portugalskiej ? Maderze. Ta niewielka wyspa (800 km2) znajduje się w archipelagu Makaronezji, do którego należą też Azory, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka. Wyspy te leżą wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki na Oceanie Atlantyckim. Odległość od Lizbony wynosi ok. 900 km.

     Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego, wyłoniła się z oceanu wiele milionów lat temu Odkryta została w 1419 roku przez Joao Zarco i zaczęli się na niej osiedlać pierwsi mieszkańcy.

   Zamieszkała jest tylko część wybrzeża, gdyż prawie całą wyspę stanowią góry porośnięte dziką, bogatą roślinnością. Wśród niej przeważają lasy laurowe, ale rosną też inne drzewa takie jak til, dracena smocza i inne, a na nich porosty i grzyby. Klimat na wyspie jest zróżnicowany: na północy wilgotny, deszczowy, mglisty, a na południu ciepły i słoneczny. Temperatura przez cały rok wynosi 20 ? 26 st.C.  Na wyspie rośnie ok. 80 gatunków roślin endemicznych, których nigdzie indziej nie spotkamy.

     Ludność Madery liczy ok. 250 tys. z czego 110 tys. mieszka w stolicy ? Funchal. Zarówno stolica jak i reszta miejscowości położona jest na stoku gór zabudowanych tarasowo. Uprawiane są rośliny takie jak: bananowce, marakuje, pomidory drzewiaste, awokado, papaje, trzcina cukrowa, ale też mało znane: flaszowiec, pitaja.

     Ciekawą sprawą jest wykorzystanie wilgotnych lasów północnych do pozyskania wody, dzięki zbudowaniu kanałów zwanych lewadami, którymi ścieka woda i jest wykorzystywana przez mieszkańców. Jest ok. 200 lewad, łącznie mierzących 3 tys. km. Istnieje nawet zawód rozdzielacza wody dla poszczególnych wsi i ich mieszkańców. Wyspa jest zbudowana ze skał bazaltowych, które są wykorzystywane jako budulec.

     Ciekawymi i przepięknie położonymi miejscami są ogród botaniczny i ogród tropikalny, gdzie można na niewielkim obszarze zobaczyć całe bogactwo przyrodnicze wyspy.

     Najsłynniejszym mieszkańcem wyspy był Christiano Ronaldo, który się tam urodził i wychował a obecnie jako znany piłkarz rozsławia Maderę udostępniając swój wizerunek dla promocji wyspy. Madera to także słynne mocne wino produkowane na wyspie i znane od stuleci.

     Wyspa ma także polskie akcenty: najbardziej sensacyjne to pobyt króla Władysława Warneńczyka, który rzekomo przeżył Warnę i po różnych perturbacjach znalazł się na Maderze, co zostało zapisane w księgach zakonu franciszkańskiego. Przebywał tu także Józef Piłsudski na kuracji w 1930 roku. Maderę jako miejsce turystyczne spopularyzował przed 2 laty znany polityk R. Petru swoim przyjazdem. Od tego czasu zainteresowanie Maderą zdecydowanie wzrosło.

  Prof. Wiech po 2 wycieczkach na wyspę i opowiadaniu o niej, bardzo nas zachęcił, aby się tam kiedyś wybrać. To był z pewnością jeden z najciekawszych wykładów na naszym UTW, o czym też świadczy wysoka frekwencja naszych słuchaczy.

 

                                                                                                                                                            Anna Płachta