W dniu 26.10.21. zostaliśmy zaproszeni przez dr Tadeusza Bochnię na rejs statkiem po Zalewie Dobczyckim. O wyznaczonej porze stawiliśmy się licznie na przystani. Podczas godzinnego rejsu informacjami na temat zbiornika, jego historii oraz wykorzystania dzielił się z nami pracownik MPWiK p. Adam Panuś.
Zbiornik był budowany w latach 70-tych, od 1984 roku jest użytkowany jako rezerwuar wody dla Krakowa, Dobczyc i okolicznych miejscowości. Jego powierzchnia wynosi ok. 1000 ha a zawartość 120 mln m 3 . Do zbiornika wpływa Raba i jej dopływy. Pobieranie wody w ujęciu wieżowym może się odbywać na głębokości 5, 10 lub 15 m w zależności od czystości i zamulenia.
Zbiornik miał wypełniać 3 funkcje:
- zbiornika wody pitnej (główna funkcja)
- zbiornika retencyjnego
- użytkowania turystycznego.
Ostatnia funkcja nadal budzi kontrowersje, a decyzje leżą w kompetencji przedsiębiorstwa Wody Polskie. Jak dotychczas nie ma zgody na takie wykorzystanie. Wokół zbiornika jest strefa ochrony bezpośredniej (w pobliżu zapory i ujęcia wody) oraz pośredniej (reszta otoczenia), gdzie można przebywać na brzegu, ale jest zakaz kąpieli, wędkowania i żeglowania. Obecnie wokół Zatoki Zakliczyńskiej jest budowana ścieżka pieszo - rowerowa.
Dla celów retencyjnych jest zbudowana zapora, która ma długość 617 m. Na niej znajduje się elektrownia o mocy 2,5 mW. O spuszczaniu wody w przypadku wysokiego jej stanu decydują Wody Polskie. Zapora jest zbudowana z betonu i żelbetonu, jest bardzo bezpieczna, można po niej spacerować a w niedalekiej przyszłości zostanie połączona ze wzgórzem zamkowym. Prace są już na ukończeniu.
Zanim powstał zbiornik, zostali wysiedleni mieszkańcy tych terenów, otrzymali w zamian nowe miejsca do zamieszkania, a w Dobczycach pobudowano bloki mieszkalne. Budowa tego zbiornika była ogromnym przedsięwzięciem, ale od ponad 30 lat dobrze służy mieszkańcom Krakowa, Dobczyc i okolic.
Wycieczka statkiem była bardzo udana, zwłaszcza, że towarzyszyła nam wspaniała, jesienna pogoda a otaczające Zbiornik drzewa przykuwały uwagę pięknymi kolorami.
Widoki z wody na:
...rekonstruowane aktualnie mury obronne ...odcinek korony zapory i zamku ...rejsy rozpoczynają się i kończą na przystani.
Anna Płachta