Inauguracja Jubileuszowego Roku Akademickiego 2022/2023
10 lat Stowarzyszenia UTW w Dobczycach
Uroczystość rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Pani Wanda Balcerzak – Żółtowska. Przywitała licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Burmistrz Miasta i Gminy Dobczyce Tomasz Suś, Przewodnicząca Rady Miejskiej i Gminy Małgorzata Jakubowska, wiceprzewodniczący Rady Starostwa Powiatowego Tadeusz Bochnia, opiekun UTW w Dobczycach z ramienia Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Kazimierz Wiech, prof. dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego Wiesław Władyka, prof. dr hab. Laszlo Nagy, Dyrektor RCOS Andrzej Topa i pracownicy placówki, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach Paweł Piwowarczyk i jej pracownicy, Dyrektorka Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobczycach Magdalena Irzyk, nauczyciele szkoły, chór i soliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy, delegacje UTW z Wieliczki, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz gospodarze- słuchacze UTW Dobczyce.
Uroczystość uświetnił chór szkoły muzycznej , który odśpiewał hymn Gaudeamus igitur, a wspaniałe solowe popisy dali młodzi wirtuozi: pianistka, trębacz i skrzypaczka.
Następnie założycielka Stowarzyszenia UTW w Dobczycach i jego wieloletnia prezes Pani Stanisława Błaut przedstawiła najważniejsze wydarzenia z historii Stowarzyszenia UTW:
- lipiec 2013 r. gromadzenie wymaganych dokumentów, opracowanie statutu, co zostało dokonane przez Teresę Szczepkowską, Janinę Dulską i Stanisławę Błaut, - 14 października 2013 r.- rejestracja Stowarzyszenia przez Sąd Rejonowy w Krakowie,
- 27 listopada 2013- pierwsza inauguracja działalności Stowarzyszenia UTW.
Pani Błaut podkreśliła ogromną pomoc w przygotowaniach do inauguracji pracownic Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej dyrektora Pawła Piwowarczyka. Przypomniała ówczesnych gości: posłankę Sejmu RP Elżbietę Achinger, wicestarostę Tomasza Susia, burmistrza Marcina Pawlaka, dyrektora MGOKiS Andrzeja Topę, dyrektora biblioteki Pawła Piwowarczyka oraz wicedyrektorek gimnazjum Mariolę Dudę i szkoły podstawowej Mariolę Grandys. Zaznaczyła, że uniwersytet działał w znacznej mierze dzięki wolontariuszom, nauczycielom, wykładowcom, instruktorom, czego przykładem jest pierwszy wykład o historii uniwersytetów wygłoszony społecznie przez prof. dr hab. Zdzisława Pietrzyka dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej. Na drugą kadencję do zarządu weszła Anna Płachta. Dzięki jej staraniom została nawiązana współpraca i podpisano Porozumienie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, który objął nad naszym UTW patronat, w wyniku czego poznaliśmy wspaniałego, cudownego opiekuna i wykładowcę prof. dr hab. Kazimierza Wiecha. Do dziś Pan Profesor wygłasza nam wykłady i organizuje autorskie wycieczki. Pani Stanisława przypomniała trudny okres pandemiczny i wyraziła uznanie dla pani Stanisławy Błaszak, która w tym okresie pełniła funkcję prezesa UTW i z pełnym zaangażowaniem, dużym nakładem pracy organizowała dostępną i możliwą w okresie "zamknięcia" aktywność dla słuchaczy.
Działalność Uniwersytetu i wszystkie wydarzenia są skrupulatnie archiwizowane od jego początków do dnia dzisiejszego w Kronice UTW, z której można skorzystać na stronie internetowej UTW Dobczyce.
Na zakończenie Pani Błaut przytoczyła słowa jednego z bohaterów Empuzjona Olgi Tokarczuk: "(...) każdy z nas osiąga określony pułap swoich możliwości i od tego momentu przestaje się rozwijać. (...) Zatrzymujemy się na swojej drodze. Jednym to się zdarza w połowie życia, innym zaraz po ukończeniu szkoły. Jeszcze inni, ale to rzadkość, rozwijają się do późnej starości, a właściwie do samej śmierci." i życzyła, abyśmy należeli do tych, którzy stanowią tę niezwykłą rzadkość.
Z kolei prof.dr hab. Wiesław Władyka wygłosił interesujący wykład, poruszający bardzo istotny aktualnie problem "Obywatel wobec mediów w Polsce - jak się kontaktować i jak być na nie odpornym". Profesor rozpoczął od faktu, że media są lustrem rzeczywistości, kontaktem z tą rzeczywistością. Media jednak bywają niebezpieczne, bo manipulują odbiorcą. Subiektywnie i interesownie przedstawiają rzeczywistość. Dziś najłatwiej dostępnym i wszechobecnym medium jest internet - luźny strumień wiadomości, przez co narzędzie doskonałe, ale bardzo niebezpieczne. Szczególnie dla młodych, którzy wprawdzie są pod dyktatem rodziców, ale do granicy tego dyktatu - matury. Stąd pomysł wprowadzenia w szkołach średnich medioznawstwa. Ważnymi pytaniami dotyczącymi analizy każdego medium są: kto i co mówi, kogo reprezentuje i kto mu płaci. Następnie wykładowca przeszedł do rozważań dotyczących ważnego medium jakim jest gazeta, czasopismo. Po co powstaje gazeta? Na przykładzie "Faktu" i "Polityki" wykazał, że ta pierwsza to komercja, sensacja, awantura, zarabianie pieniędzy, a ta druga powstała głównie dla treści, dla idei. Musimy nauczyć się czytać i słuchać tego, co media nam przekazują, aby się ustrzec manipulacji. W dalszej części była mowa o pracy redakcyjnej nad powstaniem czasopisma na przykładzie "Polityki" i ogromnym zasięgu telewizji i radia, które powinny pełnić misję kulturową, edukacyjną i obsługiwać wydarzenia.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Suś, który pogratulował Jubileuszu i życzył dalszej wspaniałej pracy i sukcesów. Przedstawił też propozycję konkursu na zdjęcia miejscowości gminy "Każda miejscowość ma swoją pocztówkę". Termin - wrzesień 2023. Pomysł spotkał się z uznaniem i akceptacją zgromadzonych.
Oficjalną część Jubileuszu zakończył swoim wystąpieniem Profesor Kazimierz Wiech, który przekazał życzenia sukcesów od Rektora Profesora UR dr hab. inż. Sylwestra Tabora. Nasz Pan Profesor podkreślił, że okres siedmiu lat współpracy z nami był wspaniały i wyraził uznanie dla Pań Stanisławy Błaut i Anny Płachty za ich pracę i zaangażowanie w działalność Uniwersytetu.
W serdecznej atmosferze udaliśmy się na poczęstunek i koleżeńskie pogaduszki. Podziękowania należą się koleżankom, które upiekły pyszne ciasta: Janinie i Józefie Żóławińskim, Stanisławie Błaszak, Janinie Lichoń, Barbarze Niewitale, Wandzie Michalak, Marii Grzegorzak, Marii Płachcie, Zofii Choróbskiej.
Ewa Kozłowska
04.10.2022