Dziesięciolecie naszego Uniwersytetu

 

      Na dzień osiemnastego maja czekaliśmy pełni radości, wierząc, że uroczystość przygotowywana z wielką starannością, będzie piękna i wzruszająca.

Zaczęliśmy naszą piosenką na dziesięciolecie, do której podkład muzyczny nagrała nauczycielka szkoły muzycznej mgr Sabina Kołodziej. Śpiewaliśmy może nie jak chórzyści, ale pełni zapału i pogody ducha.

Po przywitaniu gości, wspaniale zaprezentowali się uczniowie dobczyckiej Szkoły Muzycznej im. Franciszka Mireckiego kierowanej przez Panią Dyrektor mgr Magdalenę Irzyk.

Na trąbce zagrał Kamil Głąb, na oboju Agata Grochal, na akordeonie Paweł Płatek, na ksylofonie Szymon Irzyk, a duet klarnetowy wykonały Milena Duda i Weronika Stasik. Bardzo dziękujemy młodym muzykom i ich nauczycielom za piękny koncert, tym bardziej, że zawsze możemy liczyć na muzyczną oprawę naszych uroczystości.

Byliśmy dumni, że na naszą uroczystość przybyło tak wielu znamienitych gości, którzy na ręce naszej Pani Prezes Wandzie Balcerzak - Żółtowskiej składali listy gratulacyjne i życzenia dalszej wspaniałej działalności.

Bardzo nas ucieszyło w pełni zasłużone wyróżnienie założycielki i pierwszej prezes naszego uniwersytetu Pani Stanisławy Błaut. Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś wręczył Jej nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Gromkie brawa i chóralne "sto lat" świadczyły o naszej wdzięczności i uznaniu. Gratulujemy!

Elegancko zaprezentował się kolega Włodek Żuławiński, który w naszym imieniu, ze sceny, podziękował wszystkim Paniom Prezes, także Stanisławie Błaszak, która w trudnym pandemicznym okresie organizowała zajęcia i tym samym utrzymała uniwersytet w dobrej formie.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wspomnień i ciekawostek związanych z UTW zaprezentowanych przez Panią Stanisławę Błaut.

Dowiedzieliśmy się, że pierwszy taki uniwersytet założył w 1973 r. w Tuluzie Pierre Vellas, a w Polsce taka placówka powstała w 1975 r. w Warszawie z inicjatywy prof. Haliny Szwarc. Pani Stanisława przypomniała znaczącą pomoc ś.p. burmistrza Marcina Pawlaka w początkach naszego uniwersytetu. Podkreśliła, że w uniwersyteckich wydarzeniach chętnie brali udział zarówno poprzedni burmistrz Paweł Machnicki, jak i obecny Tomasz Suś i oczywiście interesowali się działalnością uniwersytetu, konkretnie ją wspierając. Wyraziła wdzięczność za pomoc i życzliwość dyrektorów MGOKiS-u Andrzeja Topy i biblioteki Pawła Piwowarczyka. Cenną pomocą służyła będąca wówczas posłanką VII kadencji Sejmu RP Elżbieta Achinger.

Pani Błaut podkreśliła życzliwość i często bezinteresowność wykładowców i instruktorów prowadzących zajęcia. Ich wkład opisany jest w kronikach uniwersytetu. Wyraziła też nadzieję, że lata pracy uniwersytetu przyniosły satysfakcję i zadowolenie zarówno prowadzącym zajęcia, jak i nam uczestnikom. Serdecznie życzyła obecnemu Zarządowi Stowarzyszenia UTW Wandzie Balcerzak - Żółtowskiej, Janinie Lichoń i Teresie Michałowskiej, aby praca dla innych, dla wspólnego dobra przyniosła im satysfakcję.

Naszą uroczystość uświetnił także występ Zespołu Pieśni i Tańca kierowany przez Pana Adriana Kulika. Piękne stroje, młodość i uroda tancerzy, a przede wszystkim świetne wykonanie różnych tańców ludowych zrobiły na nas duże wrażenie i zapragnęliśmy, że może też tak, choćby trochę podobnie, moglibyśmy.

Po części oficjalnej udaliśmy się na poczęstunek przygotowany dużym nakładem starań przez sekretarza stowarzyszenia Janinę Lichoń. Największą atrakcją były dwa pyszne torty z logo uniwersytetu, które upiekł i podarował Pan Jan Hartabus z Domu Chleba z Nowej Wsi. Dużą niespodziankę sprawił nam Pan Marek Cieślak, który przy akompaniamencie gitary umilał czas, śpiewając pieśni i piosenki.

Obchodom towarzyszyła wystawa naszych prac plastycznych i rękodzieła, którą przygotowały koleżanki Teresa Michałowska, Teresa Pytlak, Kazimiera Filipowska, Anna Płachta, Zofia Orzechowska, Anna Mikołajczyk, Krystyna Drożdż.

Została wydana również, dużym nakładem pracy, staraniem i zaangażowaniem koleżanki Anny Płachty, książeczka ze wspomnieniami i refleksjami autorstwa słuchaczy uniwersytetu.

Obchody dziesięciolecia Naszego Uniwersytetu długo pozostaną w pamięci. Było pięknie, wzruszająco, spontanicznie, radośnie i wesoło. Obdarowani pamiątkowymi "mózgami" - magnesami, zakładkami do książek i wspomnianymi książeczkami, niechętnie kończyliśmy to wyjątkowe bycie razem.

Jeszcze raz w imieniu uczestników obchodów dziękuję za organizację tego pięknego dnia - Zarządowi Stowarzyszenia UTW i wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz uroczystości.

 

                                                                                                                              Ewa Kozłowska