Praca z ciałem jako element profilaktyki mięśni dna miednicy – warsztaty prowadzone przez fizjoterapeutkę Panią mgr Agatę Poterę.

Zajęcia odbyły się 23 stycznia 2024 r.

Ćwiczenia warsztatowe prowadząca zajęcia poprzedziła istotną wiedzą dotyczącą tematu.

Filarami wydolnego dna miednicy są: postawa, oddech, ćwiczenia na ruchomość miednicy, odpowiednie nawodnienie, prawidłowe nawyki toaletowe i ćwiczenia mięśni miednicy.

Po teorii wykonywaliśmy pod kierunkiem Pani Agaty  ćwiczenia kształtujące właściwą postawę, prawidłowy oddech przeponowy, pilnując długości wdechu i wydechu oraz ćwiczenia mięśni miednicy.

Bardzo ważne były wskazówki dotyczące ruchomości miednicy. Aby zapobiec dolegliwościom lędźwiowym kręgosłupa, należy unikać długotrwałego siedzenia, na co dzień wykonywać krążenia bioder         i inne ćwiczenia uruchamiające miednicę, dzięki czemu odciąży się również mięśnie dna miednicy.

Pani Agata przypomniała, o czym ciągle słyszymy, jak ważne jest nawadnianie organizmu, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko chorób pęcherza i powstawania zaparć.

W przypadku, kiedy dopadną nas już zaparcia i hemoroidy należy szczególnie zadbać o zbilansowaną dietę bogatą w błonnik i oczywiście o ruch całego ciała i miednicy. Pomóc może leżenie na brzuchu. Można zastosować doodbytniczo melilax, produkt na bazie miodu oraz criorectum, sztyft chłodzący.

Zajęcie dały nam ważną wiedzę, a zaprezentowane i wykonywane przez nas ćwiczenia pod uważnym okiem Pani Agaty na pewno zaowocują praktycznymi umiejętnościami. Od nas samych zależy, czy ćwiczenia staną się codziennością.

Prezentację mgr Agaty Potery można otrzymać drogą e - mailową, podając adres Pani Prezes.


                                                Ewa Kozłowska

 

Zdanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego