Joga twarzy inaczej fitness twarzy.
27 lutego 2024r. mieliśmy bardzo ciekawe spotkanie z mgr Beatą Gebhardt, z zamiłowania ogrodniczką i florystką, z wykształcenia naturoterapeutką i refleksoterapeutką z międzynarodowym certyfikatem.
Pani Beata uświadomiła nam, że skóra jest największym organem, jej powierzchnia to dwa m2. Kondycja skóry zależy nie tylko od tego, co jemy, ale czy i jak ją pielęgnujemy.
Zgodnie z tematem, w centrum zainteresowania była twarz i dbałość o jej skórę. Cel – zatrzymać czas w sposób naturalny. Nie uciekać się do ingerencji skalpelem.
Twarz jest lustrem. Odbija się na niej wszystko, co przeżywamy, co się z nami dzieje. Uczucia, emocje, choroby.
Już w wieku dwudziestu paru lat zaczyna się starzenie skóry twarzy. Ważne jest więc naturalne spowalnianie tego procesu. Duże znaczenie ma higiena i pielęgnacja skóry twarzy (oczyszczenie rano i wieczorem, nawilżenie – tonik, serum i odpowiedni krem, jeden raz w tygodniu peeling enzymatyczny).
Należy pamiętać, że szczególnie w okresie menopauzalnym następuje degradacja kolagenu, niezbędnego dla elastyczności skóry. W procesie jego tworzenia się ważna jest witamina C, która pobudza ten proces.
Twarz to ok. 70 mięśni, w tym 21 mimicznych, bardzo plastycznych, dynamicznych. Należy je ćwiczyć. Nie wszystkie bowiem są jednakowo aktywne. Nawet najlepsze kosmetyki nie zastąpią ćwiczeń twarzy. Jedne i drugie są konieczne w naturalnym spowalnianiu starzenia się skóry twarzy.
Po części wprowadzającej Pani Beata zaprezentowała nam dwa rodzaje ćwiczeń twarzy:
- bez użycia rąk (mimiczne), które można wykonywać sekwencjami dwa , trzy razy w tygodniu, a pojedyncze gdziekolwiek i kiedykolwiek,
- automasaż, który pobudza limfę, powoduje lepsze ukrwienie, dotlenienie mózgu.
Ćwiczenia twarzy są ważne nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia. Ćwiczyć można i trzeba w każdym wieku, a im wcześniej, tym lepiej, a podstawą efektów jest systematyczność.
Pod czujnym i profesjonalnym okiem Pani Beaty ćwiczyliśmy mięśnie twarzy, zaśmiewając się z prześmiesznej mimiki. Myślę, że byliśmy pojętnymi uczniami.
Na koniec warto podkreślić wagę akceptacji samego siebie, polubienie siebie. Warto wspomagać, wspierać organizm, by dobrze się czuć z samym sobą.
Bardzo dziękujemy za wiedzę i praktykę dotyczącą twarzy. Jestem pewna, że będzie przez wielu z nas wykorzystana.
Ewa Kozłowska