DSCN0099A.jpg - 2.22 MB

 

      Znów mieliśmy okazję gościć (02.12.2014) przyjmowaną u nas z wielkim zainteresowaniem siostrę Halinkę Mol z wykładem z cyklu ?Religie Świata?. Tym razem byliśmy ciekawi religii naszych wschodnich sąsiadów. Wydarzenia na kijowskim Majdanie, aneksja Krymu przez Rosję Putina i walki na wschodzie Ukrainy muszą budzić niepokój wszystkich, zwłaszcza sąsiadów. Mają one oczywiście podłoże polityczne, ale stały się tak ważne, że zainteresowani jesteśmy ogólną sytuacją na wschodzie, również historią, sztuką i religią. Zaprosiliśmy s. Halinę, przekonani, że zrobi to najlepiej i najciekawiej. Tak też było.

     Przedstawiła nam przyczyny powstania prawosławia(schizma wschodnia),które opiera się na Biblii i tradycji, za którą uznaje się orzeczenia pierwszych 7 soborów i pisma Ojców Kościoła. Pod względem doktrynalnym prawosławie różni się od katolicyzmu tylko w kilku kwestiach a mianowicie: 1) twierdzi, że Duch Święty pochodzi od Ojca (wg części teologów tylko od Ojca), 2) nie uznaje czyśćca, 3) nie uznaje za dogmat stwierdzeń o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny, 4) nie uznaje prymatu biskupa Rzymu w chrześcijaństwie, odrzuca zwłaszcza dogmat o nieomylności papieża.

    Prawosławie praktykuje chrzest przez trzykrotne zanurzenie w wodzie, po którym kapłan (nie biskup) udziela bezpośrednio sakramentu bierzmowania; komunii świętej udziela się pod 2 postaciami (chleba i wina); w liturgii stosuje się obrządek bizantyński. Duże znaczenie ma śpiew, nie używa się instrumentów; praktykuje się kult obrazów (ikona) i relikwii, lecz zakazane jest oddawanie czci rzeźbom, a także udzielanie odpustów. W kulcie doniosłą rolę odgrywa cześć świętych, a zwłaszcza kult Matki Bożej (Bogurodzicy. Celibat obowiązuje tylko mnichów i biskupów. Szacunkowa liczba wyznawców ? 150 mln.

    Tyle rozważań, natomiast s. Halinka skierowała opowieść na pokazanie piękna architektury cerkiewnej, bogate zdobienia, technikę pisania ikon, obrzędowość i wiele innych zagadnień, które stanowią o charakterze tej trzeciej co do wielkości chrześcijańskiej wspólnoty wyznaniowej.