Napoleon Bonaparte - cesarz Francuzów i głowa Cesarstwa Francuskiego w latach 1804 ? 1814, jest uważany za najwybitniejszego dowódcę wojskowego, wielkiego męża stanu, a także za jedną z najważniejszych postaci w historii Francji i świata. Okres wojen napoleońskich i on sam wywarł ogromny wpływ na całą niemal Europę. Można powiedzieć, że po nim Europa już nie była taka jak poprzednio. Przez jednych uwielbiany i podziwiany, a przez innych znienawidzony, do dziś wzbudza wielkie kontrowersje.

 O Bonapartem, a właściwie o kobietach, które pojawiły się w jego życiu, opowiedział nam podczas wykładu w dniu 3.12.2019 roku pan Janusz Sepioł - senator, architekt, historyk sztuki i polityk.

     Napoleon Buonaparte - bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko ( z czasem zmienił je na Bonaparte ) urodzony15.08.1769 roku w Ajaccio na Korsyce w ubogiej szlacheckiej rodzinie pochodzenia włoskiego.

Syn Carla Marii Buonaparte i Letycji Ramolino jako czwarte z kolei dziecko. Miał czterech braci i trzy siostry. Uczęszczał do szkoły wojskowej w Brienne le Chatoau, a następnie w Paryżu w Ecole Militare, którą ukończył mając 16 lat w stopniu podporucznika. Podczas burzliwego okresu rewolucji 1793 roku opowiedział się po stronie francuskiej. Miał wielkie ambicje i szybko awansował zostając generałem w wieku 24 lat. Wykazując się ogromnym talentem jako dowódca wojskowy i polityk, osiągał coraz większe wpływy i władzę. Został I Konsulem a w 1804 roku cesarzem Francji.

    Napoleon Bonaparte to także zwykły człowiek "z krwi i kości", wraz ze swoimi słabościami, jakie żywił wobec kobiet. Było ich w jego życiu wiele, niektóre odegrały bardzo ważną rolę, pomagały mu w budowaniu kariery. Były też takie, które go niszczyły.

Oto najważniejsze kobiety w życiu Napoleona:

v   Letycja Ramolino (1750 - 1836 ) - matka, pierwsza i najważniejsza kobieta w życiu. W trudnych okresach życia pracowała jako praczka w Marsylii. Po awansowaniu syn wyciągnął ją z biedy, otoczył opieką, darzył szacunkiem, podarował tytuł Pani Matki Cesarza. Towarzyszyła mu przez całe życie.

v   Desire Clary Bernadotte  - młodzieńcza wielka miłość. Po rozstaniu wydał ją za mąż za swojego generała Jana Bernadotte. Wraz z mężem zostali później królem i królową Szwecji i Norwegii.

v  Marie Josephe - hrabina Beauharnais znana jako Józefina, owdowiała arystokratka, matka dwójki dzieci: Eugeniusza i Hortensji. Została pierwszą żoną Napoleona. Jej pochodzenie pomogło mu w karierze i chociaż nie grzeszyła wiernością, uczynił ją cesarzową Francji. Nie dała mu jednak następcy, a myślał o założeniu własnej dynastii, więc po latach rozwiódł się z nią. Dostała sowitą odprawę, zadbał również o jej dzieci. Hortensja została królową Holandii poślubiając brata Napoleona - Ludwika.

v   Luiza Eleonora de la Plagine. Owocem tego romansu był syn - Karol de Leon. Narodziny syna upewniły cesarza, że może mieć potomków.

v   Maria z Łączyńskich Colonna Walewska  Poznali się podczas pobytu Napoleona w Polsce. Zachwycony jej urodą i wdziękiem bardzo się o nią starał pomimo, że była już zamężna. Polacy pokładali w tym związku wielkie nadzieje, uważając go wręcz za "patriotyczny" - mógł być pomocny w odzyskaniu niepodległości kraju. Klęska Napoleona w Rosji zniweczyła plany wolnościowe. Maria Walewska była jednak  wierna Bonapartemu do końca. Z tego związku narodził się syn Aleksander, z którym odwiedziła go na Elbie. Była  także przy nim podczas 100 dni jego powrotu do Paryża. Później poślubiła hrabiego d"Ornano. Zmarła młodo, ale Aleksander zrobił dużą karierę i jego potomkowie do dziś żyją we Francji.

v   Marie Luise Habsburg - druga żona, cesarzowa Francuzów i królowa Włoch. Pochodziła ze znanej dynastii Habsburgów, miała zapewnić następcę Napoleona. Urodziła syna, Napoleona II, zwanego Orlątko. Po kapitulacji Bonapartego wychowywał się w Wiedniu, nie pozwolono mu objąć tronu Francji. Zmarł w wieku 21 lat. Marie Luise przeniosła się do Parmy i po śmierci Napoleona wyszła ponownie za mąż za marszałka Adama von Niepperg.

     Oprócz tych długotrwałych i ważnych związków, były mniej ważne  romanse, m.in. z Pauliną Faures, Marie Antoinette Adelle Duchatel, oraz śpiewaczką Giuseppine Grassini i aktorką Margaritą Wemmer.

 Na Wyspie Św. Heleny, gdzie został zesłany po raz drugi i zmarł w 1821 roku, pocieszała go Albina Markiza de Montholon. Urodziła Napoleonowi córkę. Na dwa lata przed jego śmiercią opuściła wyspę.

  Należy wspomnieć też o siostrach Napoleona: Paulinie, Elizie i Karolinie. Po dojściu na tron cesarski, nadał im tytuły księżnych i sowicie wyposażył.

  Życie Napoleona było ściśle związane z kobietami, trzeba przyznać, że je kochał i hojnie obdarzał.

    Wykład był bardzo ciekawy ponieważ ukazał nam wielkiego męża stanu - Napoleona Bonaparte od zupełnie innej, można powiedzieć intymnej strony. Zazwyczaj o życiu osobistym znanych postaci nie mówi się, aby nie ujmować im powagi i prestiżu. Jest ono jednak dla nas bardzo interesujące, przybliża nam ich jako zwykłych ludzi.

          Serdecznie dziękujemy panu Senatorowi za ten ciekawy wykład bogato ilustrowany slajdami.

   

             Napoleon                                 Józefina                      Maria Walewska                           Jeden z wielu cytatów o kobietach

 

                                                                                                                                                                                          Krystyna Drożdż