Odnowa zdrowego życia.

            Polska koncepcja jednego zdrowia. 

        W chwili obecnej zdajemy sobie sprawę, że nasz sposób życia jest szkodliwy dla naszego zdrowia i należy go zmienić. Nie jest to łatwa sprawa: środowisko, w jakim żyjemy, jest zatrute i coraz gorzej nam się oddycha.  Uprawy rolnicze prowadzone są na glebach zatrutych nawozami sztucznymi i opryskami chemicznymi. Zrezygnowano z małych gospodarstw rolnych prowadzonych w sposób tradycyjny i w miarę ekologiczny. Zamiast tego powstały uprawy przemysłowe na dużych powierzchniach i ogromne hodowle zwierząt, gdzie do pasz dodaje się antybiotyki i inne szkodliwe środki.

       GMO czyli genetycznie modyfikowane organizmy - powstają rośliny i zwierzęta odporne na choroby, bakterie i grzyby, szybsze i silniejsze w rozwoju. Odpowiedzią na to jest biologizacja, która przywraca bioróżnorodność ekosystemów, rewitalizuje glebę, wodę i powietrze. Jej istotą jest wykorzystanie właściwości probiotycznych mikroorganizmów i probiotechnologii w celu ochrony roślin i zwierząt a także produktów spożywczych przed działaniem patogenów, które są odpowiedzialne za wywoływanie chorób (bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby). Biologizacja rolnictwa to operowanie głównie biologicznymi czynnikami plonotwórczymi (komposty, obornik, biopreparaty), racjonalne płodozmiany, fitomelioracje, wysokoplenne odmiany odporne na szkodniki i choroby w celu wyprodukowania zdrowej żywności i ochrony środowiska. Byłoby wskazane, żeby środki dopuszczalne dla rolnictwa ekologicznego były stosowane również w uprawach przemysłowych i dużych hodowlach zwierząt.

      Zdrowie człowieka zależy od różnorodności mikrobioty. Mikroorganizmy w jelitach, a przede wszystkim bakterie, których mamy w sobie ok. 2 kg, tworzą rodzaj partnerstwa. Symbioza to harmonijny związek między bakteriami a jelitami. Mikrobiota kształtuje się przez ok. 3 lata, a więc we wczesnym dzieciństwie, potem jest stan stabilizacji i w okresie starzenia ponownie przechodzi głębokie zmiany. Trzeba zachować równowagę: 90% to bakterie dobre a 10% to bakterie chorobotwórcze. Przy takich proporcjach organizm człowieka dobrze sobie radzi z chorobami. Dla poprawy diety i zdrowego odżywiania zaleca się zakładanie nawet małych, ekologicznych ogródków warzywnych i spożywania kiszonek, które są naturalnymi probiotykami.

      Ilja Miecznikow - rosyjski noblista mikrobiolog twierdził, że źródłem długowieczności jest pozytywny wpływ bakterii kwasu mlekowego zawartych w jogurtach i kefirach na nasz układ pokarmowy.

     ProBioEmy to grupa naturalnych wyrobów  na bazie odpowiednio dobranych kompozycji pożytecznych mikroorganizmów do stosowania na glebę i rośliny a także suplementy diety i środki czystości i do pielęgnacji ciała.

     Starajmy się żyć zdrowo i wykorzystać naturalne produkty a także skorzystać z cennych wskazówek naszych wykładowców.

                                                                                                                                                       Kazimiera Filipowska

   

Fot. Stanisława Błaszak