Początkiem współczesnej filozofii projektowania są lata 50-te w Europie i 70-te w USA. W Europie wpłynęła na to duża liczba dzieci niepełnosprawnych po chorobie Heinego-Medina, a w Ameryce poszkodowani i okaleczeni weterani wojny wietnamskiej, którzy chcieli normalnie żyć i pracować. Aktywność tym osobom w nauce, pracy i codziennym funkcjonowaniu uniemożliwiały bariery architektoniczne. Oddolny nacisk obywatelski wymusił zmiany w projektowaniu i budownictwie. Jednak globalne zmiany w tym zakresie nastąpiły dopiero w latach 2000-nych. Obecnie obowiązuje projektowanie uniwersalne, bez barier, czyli dla wszystkich .

    Zauważa się różne rodzaje niepełnosprawności. UE utworzyła następującą definicję: osoba niepełnosprawna to taka, która na skutek urazu lub wady wrodzonej ma poważne trudności, albo nie jest zdolna do wykonywania czynności, które osoba w tym wieku zdolna jest wykonać. W Europie ok. 25% osób jest niepełnosprawnych.

     Współczesne przyczyny niepełnosprawności:

?    postęp cywilizacyjny

?    rozwój techniki

?    starzenie się

?    konflikty wojenne

?    dewastacja ekologiczna

?    katastrofy ekologiczne

?    niski poziom cywilizacyjny

    Niepełnosprawni są dzisiaj aktywni. Pracują, uczestniczą w życiu społecznym, uprawiają sport. Również niepełnosprawne dzieci i młodzież pragną żyć tak jak ich rówieśnicy. Jednak istnieje nadal wiele barier utrudniających normalne życie.

Bariery dla niepełnosprawnych:

?    medyczne

?    psychologiczne

?    socjologiczno - społeczne

?    organizacyjne i informacyjne

?    edukacyjne i zawodowe

?    ekonomiczne

?    techniczne i technologiczne

?    urbanistyczne i architektoniczne

    Projektowanie uniwersalne, czyli bez barier sprawia, że część tych przeszkód znika. Przystosowuje się obiekty muzealne, użyteczności publicznej, kulturalne do potrzeb osób niesprawnych ruchowo, niewidzących, niesłyszących. Coraz więcej miast, w tym Kraków udostępnia trasy turystyczne dla zwiedzających z rożnymi rodzajami niepełnosprawności. W Krakowie powstała w 2010 r. trasa turystyczna szlakiem królewskim dla niewidomych i na wózkach. Od Barbakanu do Wawelu jest umieszczonych 12 makiet z wypukłymi mapami i obiektami, z opisem w języku polskim, angielskim i Braillem. Są w planie następne. Makiety spełniają również rolę edukacyjną dla widzących.

     Kraków bez barier - to coroczny konkurs dla architektów i projektantów na projekty obiektów budownictwa mieszkaniowego, kultury, użyteczności publicznej i transportu. Duże zadania stoją przed uczelniami przygotowującymi przyszłych projektantów i budowniczych.

     Wykład p. Profesor był bardzo ciekawy i poruszający jakże aktualne problemy. Uczestnicy wysłuchali go z dużym zainteresowaniem i uwagą. Wykład był darem dla słuchaczy. Został przygotowany i przeprowadzony społecznie. Dziękujemy serdecznie!

 

                                                                                                                                                                                                               Anna Płachta