Nasi koledzy z UTW  Ziutka i Włodek Żuławińscy zgodzili się podzielić z nami wrażeniami ze swoich podróży po świecie. Znam ich wspólne zainteresowania oraz pasje Włodka do sportów ekstremalnych  i  wiem, że to co nam opowiedzieli jest prawdziwe, nie wymyślone dla celów autopromocji. Lista krajów które zwiedzili jest długa. Na prezentacji przedstawili zwyczaje, obrzędy i tradycje ludzi mieszkających w:

                                      Norwegii

                                                          Omanie

                                                                           Indiach

                                                                                               Kenii

                                                                                                            Malezji

                                                                                                                              i na  Sri Lance.

     Gdziekolwiek  są, starają się jak najwięcej dowiedzieć o ludziach tam żyjących.

    Swoją pierwszą podróż na Wyspy Kanaryjskie w latach 80 przedstawili humorystycznie, jednak dostarczyła im ona doświadczeń dotyczących podróżowania i bezpieczeństwa w czasie podróży. W późniejszych czasach już z rozwagą planowali swoje podróże.

     Norwegia była pierwszym krajem o którym opowiedzieli. Dowiedzieliśmy się, że na Północy Norwegii na North Cap podstawowym zajęciem ludzi jest rybołówstwo, że podczas nocy polarnej (od października do maja) ludzie w domach mają specjalne żarówki imitujące słońce. Przy drogach stoją drewniane tabliczki z sercami   informujące, że blisko jest dziewczyna na wydaniu. Domy są drewniane, pomalowane na czerwono. Obok znajdują się fińskie  łaźnie (beczki z gorącą wodą i zimną wodą). Ludzie są mało spontaniczni, wszystko jest zaplanowane. Nie przywiązuje się większej wagi do kontaktów rodzinnych. Bywa tak, że nie ma kto odebrać zwłok ze szpitala. Norwegia to jeden z najbogatszych krajów i ponoć najbardziej szczęśliwy (oni tak uważają). Nadal istnieje prohibicja, alkohol  można kupić w ograniczonych ilościach i o odpowiedniej porze. Wyjątkowe prawa mają dzieci ?w przypadku widocznych zaniedbań ze strony rodziców dzieci są im odbierane -tzw. BARNE WERNET. Kraj ten ma wyjątkowo dużą  liczbę samobójstw i chorób psychicznych związane jest to z małą ilością słońca.

    Z zimnej i mało słonecznej Norwegii przenosimy się do ciepłego, słonecznego Omanu. Jest to państwo muzułmańskie, ortodoksyjne, gdzie obowiązuje Szariat. To, że bogactwo tego kraju oparte jest na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej to każdy wie, ale że jest potentatem w produkcji perfum i kadzideł to chyba mało kto. Brak wody zmusił ludzi do  produkcji kadzideł. Kiedyś kobiety w ramach codziennej toalety stały nad tlącym się kadzidłem. Obecnie Omańczycy nie pracują fizycznie(stać ich na to )Małżeństwo  zaraz po ślubie otrzymuje mieszkanie lub dom od państwa, za prąd i gaz płacą symbolicznie. Na ulicy kobiety nie można trzymać za rękę. Żują tytoń i marihuanę. Pochówek odbywa się do 24 godzin od zgonu twarzą w kierunku Mekki, na prawym boku. Nie używa się trumien. Za obrazę sułtana lub jego namiestnika grozi kara śmierci. Na porządku dziennym jest kara chłosty. Oman obecne bardzo się rozwija turystycznie.

     Indie to egzotyczny kraj kontrastów, wielkiego  ubóstwa ale i najnowocześniejszej technologii we wszystkich dziedzinach życia włącznie z elektroniką. Ponad milion mieszkańców tego kraju zgromadziło na swoim koncie więcej niż milion dolarów. Niestety większość  Hindusów musi przeżyć za mniej niż 2 dolary  dziennie. Łapanie się za ucho prawą ręką oznacza przysięgę prawdomówności.  Lewa ręka jest nieczysta, nie używa się jej do jedzenia. Społeczeństwo kastowe (przynależność ze względu na urodzenie). Status kobiety jest gorszy niż mężczyzny, występują częste zjawiska duszenia noworodków a także podpalania młodych żon. Indie to kraj niezwykle brudny, na każdym kroku można spotkać niezliczone ilości śmieci. W ponad  połowie hinduskich  domów nie ma toalety. Tylko jedno małżeństwo na 1000 kończy się rozwodem, jest to najniższy współczynnik na świecie. Motto  Indii  to: Prawda zwycięża.

     W Tybecie i górskich prowincjach istnieje tzw.? niebiański pochówek? czyli pozostawienie ciała na pożarcie sępom. Narodowym zwierzęciem Hindusów jest tygrys bengalski. Świętym zaś zwierzęciem jest krowa, którą często można spotkać spacerującą po ulicach.

   Z Indii przenosimy się do Afryki a dokładnie do Kenii. Kraj ten jest 1,8 razy większy od Polski. Mieszkają tam nasi rodacy -jest ich około 100. W Kenii brak jest klasy średniej, większość ludzi jest albo bardzo bogata albo bardzo biedna. W dużych miastach ludzie mieszkają w nowoczesnych budynkach i apartamentach, w bardziej odległych miejscach przeważają budowle z trzciny i wyschniętego błota. Obowiązkowa nauka trwa 8 lat. Kenijczycy piją dużo herbaty, kawy natomiast niewiele. Nie pije się tam zimnych napojów, tylko w temperaturze pokojowej lub gorące. Mężczyźni w Kenii mogą mieć więcej niż jedną żonę. Tubylcy są zawsze pogodni i zawsze szukają porozumienia. Spośród wielu plemion zamieszkujących ten rejon na uwagę zasługują Masajowie. Są barwni, kolorowo ubrani, żyją w chatkach z gliny. Szef wioski decyduje o wszystkim. Przed wyjściem na polowanie wykonują tradycyjny taniec. Spośród ogromnej ilości zwierząt jakie zamieszkują Kenię najbardziej uciążliwe są małpy. Jest ich ogromna ilość, podchodzą do ludzi wykradają im jedzenie. Czasem jest to niebezpieczne ale jest to wina turystów, którzy  dla zabawy dokarmiają je.

      Z Afryki przenosimy się do Azji a dokładniej na Ocean Indyjski na którym, znajduje się Sri Lanka. Dawna nazwa wyspy - Cejlon, została zmieniona gdyż kojarzyła się z kolonializmem. Wyspa  nosi także nazwę ?Łza Indii? ze względu na kształt. Minerały stanowią naturalne bogactwo Sri Lanki - na szczególną uwagę zasługują wyjątkowo czyste szafiry i rubiny. Jest też trzecim co do wielkości  producentem herbaty na świecie, przy jej zbiorach pracuje ponad 700 tys. osób. Mieszkańcy jedzą palcami, uważają że w ten sposób jest  się w stanie poczuć prawdziwy smak potraw. Podczas pełni księżyca na Sri Lance nie można kupić alkoholu. Narodowym alkoholem jest wino kokosowe. Lankijczycy  kiwają głową w górę i w dół chcąc powiedzieć nie, a kręcąc nią w lewo i prawo przytakują. Istnieją tam fabryki papieru z kup słonia. Słoń trawi tylko miękkie części gałęzi czyli celulozę. Dorosły słoń produkuje 180 do200 kg surowca. Odchody są prawie bezwonne a praca w manufakturach nie jest uciążliwa. Do ciężkich prac wykorzystuje się właśnie słonie. Najpopularniejszym sportem jest krykiet. Ludzie grają w parkach, na placach zabaw, ulicach i na plażach.

     Ostatnim zaprezentowanym krajem jest Malezja. Po 30 latach kraj przeszedł ogromne zmiany. Z nieprzebytych puszcz z ogromną ilością dzikich  zwierząt zostały wielkie latyfundia drzew kauczukowych i plantacje palm olejowych i aloesu. W dużych miastach jest bardzo nowocześnie: ruchome, klimatyzowane chodniki, doskonała sieć  transportu. Przykładem nowoczesności są bliźniacze wieże Petronas - 452metry wysokości ,symbol wielkich aspiracji  Malezji.Duża liczba ludności chińskiej powoduje, że wiele tradycji pochodzi z Chin.?Mamaki?to bardzo popularne mega bary gdzie stołują się Malezyjczycy. Autobusy i pociągi mają oddzielne wejścia dla kobiet i mężczyzn. Kraj słynie z mnóstwa różnych przedziwnych zakazów np. ?nie wolno nosić żółtych  ubrań ?. Nadal stosowana jest publiczna kara chłosty, skazuje się na nią 10 tys. osób rocznie. W ostatnich latach odnotowano duży przyrost naturalny, statystyczna rodzina posiada 6-cioro dzieci. Religia wiodąca to islam. Obowiązek edukacyjny rozpoczyna się w wieku 6-ciu lat.

Autor prezentacji podsumował swoje wystąpienie znamiennymi słowami:

   ? Jeżdżąc po całym świecie nadal szukamy odpowiedzi ?jak żyją ludzie?. Ostatnie z zadanych sobie pytań to ?dokąd zmierzamy?. Państwo zapewne mają na to swoją odpowiedź, bo myślę, że nie ma na to uniwersalnej  odpowiedzi. A dobrze by było abyśmy do tego celu zmierzali razem w zgodzie, jednak pięknie się różniąc?.

My natomiast dziękujemy serdecznie za wprowadzenie w nieznane, ciekawe ?światy? innych ludzi.                                                                             

 

                                                                                                                                           Stanisława Błaszak.