Fizykoterapia dla seniora

 

17 października br. słuchacze UTW w Dobczycach mieli okazję wysłuchać pierwszego z cyklu wykładów realizowanych w ramach projektu „Wiek seniora a wigor juniora”. Tytuł wykładu to „Fizykoterapia dla seniora” a prowadziła go Tatiana Bogusławska –neurolog, lekarz rehabilitacji medycznej.

Usłyszeliśmy jak zmienia się organizm człowieka z wiekiem, jak ważna jest dla nas świadomość tych zmian i jak możemy sobie pomóc. Okazuje się , że wcale nie trzeba wiele, aby zadbać o swoją kondycję. Wystarczy, że zamiast użalać się nad sobą wygospodarujemy skrawek podłogi i efektywnie wykorzystamy tę powierzchnię do ćwiczeń. Fakt, trzeba mieć jeszcze wolę ćwiczeń i konsekwencję w działaniach. Ale to już sprawa naszej mentalności.

Wykład jednoznacznie wykazał znaczenie ruchu w rehabilitacji seniora. Oczywiście wszystkie inne formy fizjoterapii są ważne, ale aby z nich skorzystać musimy zwykle udać się do specjalistycznych gabinetów. Natomiast ruch i ćwiczenia są ogólnodostępne. Chcemy być sprawni możliwie jak najdłużej więc zadbajmy o to. Pamiętajmy jednak, aby nie wylać dziecka z kąpielą i przypadkiem sobie tymi ćwiczeniami nie zaszkodzić. Nie eksploatujmy organizmu nadmiernie i jak podkreślała dr Bogusławska stosujmy zasadę ABS, czyli:

A – aktywność fizyczna ma być przyjazna dla człowieka (naturalna np. chodzenie)

B – ma być bezpieczna, dopasowana do naszych możliwości, bez przekraczania granicy bólu,

S – skuteczna, czyli musi przynosić efekt.

Co zatem powinien robić senior? Otóż senior powinien ćwiczyć!

Jak ćwiczyć? Tak jak ćwiczą słuchacze UTW w ramach realizacji projektu „Wiek seniora a wigor juniora”. Okazuje się, że nasza gimnastyka prowadzona pod hasłem „zdrowy kręgosłup i stawy” oraz spacery z kijkami idealnie wpisują się w zalecenia fizjoterapeuty. Taki ruch to najlepszy lekarz chorób cywilizacyjnych. Zapobiega osteoporozie , usprawnia stawy, uspokaja, pomaga w leczeniu depresji, nerwic, poprawia siłę mięśni.

Oczywiście te ćwiczenia dobrze uzupełnić odpowiednią suplementacją wapnia, witaminy D3, magnezu. Zakładając jednak, że każdy organizm jest inny warto tę suplementację oprzeć na konkretnych badaniach, czy to densytometrycznych, czy też poziomu wapnia i witaminy D. Już w trakcie wykładu okazało się, że doświadczenia w tym zakresie mamy różne. Ale ważne, że to wiemy, że znamy swoje organizmy, badamy się i ćwiczymy. Przerażająca dla mnie np. była informacja, że co 3 kobieta i co 8 mężczyzna po 50 roku życia chorują na osteoporozę. A to już tylko krok do złamań i urazów, w tym wysoce śmiertelnych (32% wśród kobiet) złamań szyjki kości udowej.

Dr Bogusławska, przy udziale naszej koleżanki, zademonstrowała serię ćwiczeń odpowiednich dla naszego wieku i możliwości. Dostaliśmy też broszury z propozycjami ćwiczeń i ogólnymi zaleceniami co do ich wykonywania.

A więc ćwiczmy! Dbajmy o siebie, bo warto!

 

                                                                                                                               Barbara Simon

 

 

Zdanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego