16 stycznia br. wysłuchaliśmy kolejnego wykładu w ramach realizowanego projektu „Wiek seniora a wigor juniora”. Tym razem na tapetę wzięliśmy oddech. Wykład oraz warsztaty poprowadziła Sylwia Serwońska – terapeutka oddechu. Tytuł wykładu: „Lekcja zdrowego życia”, warsztatów: „ABC świadomego oddechu”. Temat frapujący . Cóż to takiego świadomy oddech? Wszak każdy, żeby żyć musi oddychać. To czynność wykonywana bezwiednie, automatycznie. No chyba, że mamy z oddechem problemy –wtedy dopiero dociera do nas jak ważny jest proces oddychania.

               Zajęcia zaczęliśmy inaczej niż zwykle. Tym razem nie usiedliśmy przy stolikach, ale w kręgu. Otwarta przestrzeń, możliwość stałego bezpośredniego kontaktu wzrokowego sprawiła, że i my stawaliśmy się bardziej otwarci w swoich relacjach. Zaczęliśmy od rozważań co dobrego może przynieść nam oddech. I okazało się, że wiele. Otóż świadomy oddech wpływa na wszystkie czynniki jakości życia:

- zdrowie, ciało, energię

- emocje, harmonię, spokój

- komunikację

- relacje

Nasze ciało potrafi regulować naszą kondycję poprzez oddech – jedyną funkcję organizmu, którą możemy zarządzać. Doskonale odzwierciedlają to np. westchnienia, ich różnorodne zabarwienie emocjonalne (ulga, strach, ekscytacja zadowolenie, zniecierpliwienie…). Energia oddechu wpływa na obniżenie poziomu stresu, rozluźnienie. Prawidłowy oddech to nie tylko lepsze odżywienie organizmu (zarówno tlenem jak i dwutlenkiem węgla), ale również obniżenie poziomu stresu – tego podstępnego i wyniszczającego organizm stanu. Świadomy oddech, na którym skupimy się (ale tak na 100%) przez 2-6 minut, może sprawić, że ze stanu nie mogę (wycofanie, oszczędzanie energii), czy muszę (irytacja, gniew, frustracja, lęk) jesteśmy w stanie przejść do stanu chcę i mogę (spokój, życzliwość).

Łatwo się to pisze. W praktyce już takie proste to nie jest. Oczywiście można wyćwiczyć oddychanie przez nos, które jest uspokajające, w przeciwieństwie do oddychania przez usta, które aktywizuje nasz organizm. Można opanować technikę 4-2-6 (4 wdech-2 wstrzymanie oddechu-6 wydech). Jednak stosowanie świadomego oddechu w technikach relaksacyjnych wymaga pełnej naszej uwagi i całkowitego skupienia się na oddychaniu.

               Mieliśmy okazję przekonać się o tym w trakcie warsztatów. Otóż po takim „seansie oddechowym”, wyciszeniu się, wsłuchaniu w nasz organizm, próbowaliśmy nazwać nasze odczucia. Były różne. Trudno się dziwić. Wszak my też różnimy się i nasze bagaże doświadczeń i emocji nie są tożsame. Ale wniosek nasuwa się jeden. W związku z tym, że oddech jest nam dany na stałe, że może tak znacząco wpływać na jakość naszego życia, warto poświęcić mu trochę naszego czasu, warto wsłuchać się w swój organizm i reagować oddechem, świadomie odczuwać ten oddech i podnosić jego jakość.

 

                                                                                                    Barbara Simon


                                                                                                                                   

 Zdanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego