O polityce senioralnej

 

      19 października br. gościliśmy Panią Elżbietę Achinger v- ce Wojewodę Małopolski, która w przejrzysty i interesujący sposób przedstawiła najnowszy rządowy projekt ustawy dotyczącej seniorów 75+ .

   Mowa o projekcie Bon Senioralny, który ma być wsparciem dla rodzin aktywnych zawodowo w opiece nad osobami starszymi. W sytuacji, w której zmniejsza się liczba osób w wieku produkcyjnym na osobę 65+ bardzo ważne jest, aby konieczność opieki nad wymagającej jej seniorem nie powodowała rezygnacji z pracy zawodowej. Bon Senioralny będzie wspierał osoby aktywne zawodowo, które w związku z wykonywaną pracą nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.

   Osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o przyznanie Bonu Senioralnego będą aktywne zawodowo dzieci lub wnuki (jeśli dzieci nie żyją) osoby starszej.

   Osobą uprawnioną do korzystania z usług wsparcia świadczonych w ramach Bonu Senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75 rok życia i ma niezaspokojone potrzeby w zakresie podstawowych czynności życia codziennego, których rodzina ze względu na aktywność zawodową nie może zapewnić.

   Wniosek będzie składać zstępny do gminy właściwej dla zamieszkania osoby starszej za jej pisemną zgodą. Gmina z wykorzystaniem odpowiedniego kwestionariusza dokona oceny potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Na tej podstawie gmina określi rodzaj i intensywność wsparcia.

   Wysokość Bonu Senioralnego będzie zależna od przychodu osób pracujących i średniej miesięcznej emerytury lub renty osoby starszej.

   Ilość godzin miesięcznie przeznaczonych na opiekę nad seniorem zależna będzie od dokonanej oceny skali niezaspokojonych potrzeb życia codziennego.

   Opiekę sprawować będą przeszkoleni opiekunowie spełniający warunki zawarte w projekcie. Wartość usług wynosić będzie do 2150 zł.

   Bon Senioralny będzie realizowany przez gminę jako jej zadanie własne.

Efektami projektowanego rozwiązania mają być:

- zapewnienie opieki potrzebującym seniorom,

- wsparcie aktywnych zawodowo rodzin w opiece nad bliskimi,

- wsparcie samorządów w realizacji zadań,

- zbudowanie profesjonalnego rynku usług opiekuńczych,

- aktywizacja zawodowa rodzin i opiekunów,

- pobudzenie aktywności lokalnych społeczności.

Należy podkreślić, że projekt Bon Senioralny jest w fazie konsultacji społecznych.

Bardzo dziękujemy Pani Elżbiecie Achinger za przedstawienie nam projektu, którego założeniami jesteśmy żywo zainteresowani. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy wykładu i wyczerpujących odpowiedzi na pytania.

 

                                                                                                                                             Ewa Kozłowska