11 marca, o zwykłej porze, czyli o godzinie 17.00, gościliśmy u nas panią Poseł Elżbietę Achinger z wykładem ,,Tradycja i współczesność Sejmu RP?.

Podczas wykładu zaprezentowana została historia polskiego parlamentaryzmu, przedstawione zostały najważniejsze organy i kompetencje Sejmu, a także omówiony został przebieg procesu legislacyjnego. Jest to żmudna, trudna i odpowiedzialna praca; a my wyborcy widzimy często w mediach pustą salę sejmową, pytamy więc, dlaczego tak się dzieje?

?Na sali plenarnej podczas odczytywania projektów ustaw przebywają jedynie ci posłowie, którzy są w komisjach pracujących nad projektem oraz posłowie, których ta tematyka szczególnie interesuje - mówiła Elżbieta Achinger. - Pozostali posłowie pracują w tym czasie w komisjach, do których przynależność jest obowiązkowa. Posiedzenia komisji odbywają się równocześnie z posiedzeniami na sali plenarnej. W piątki zaś są głosowania, w których posłowie mają obowiązek uczestniczyć, a każda nieobecność musi zostać, jak w szkole, usprawiedliwiona?.

Spotkanie zbiegło się w czasie z niedawnym Dniem Kobiet. Nie zabrakło więc okazjonalnych życzeń i kwiatów.

Elżbieta Achinger zapowiedziała również I Małopolskie Senioralia studentów UTW, w których weźmie udział kilka tysięcy studentów z małopolskich UTW:

?Zamarzyło nam się, żeby wreszcie seniorzy pokazali swój potencjał. Rozmawiałam z prezydentem i on jest zwolennikiem tej imprezy. Myślę, że w połowie czerwca przekaże nam klucze do miasta. Zrobimy piękną paradę przez Rynek. Jest wiele grup, są kabarety. Pokażemy to wszystko publiczności. Pośpiewamy wspólnie i pokażemy, że po 55 roku życia jest złoty okres. Pokażemy, że stać nas jeszcze na wiele? - dodała posłanka. Obecnych na wykładzie słuchaczy zachęciła do licznego udziału w imprezie: ?Mam nadzieję, że dobczycki UTW stawi się tak dużą grupą, jak na uroczystości inauguracji działalności?