Słuchacze naszego Uniwersytetu skorzystali we wtorek 03.06 z zaproszenia na spotkanie z nauczycielem geografii miejscowego Zespołu Szkół mgr Jackiem Mikołajczykiem. Pasją p. Jacka są podróże, dlatego tematem stały się „Podróże bliskie i dalekie”. Niedawno sam poznawał Maroko a teraz podzielił się z nami wspomnieniami z tego odległego- zwłaszcza kulturowo- kraju. Dla nas było to znakomitym uzupełnieniem wiedzy o życiu w kraju w 99% islamskim. Potwierdzały się słowa siostry Halinki dotyczące sposobu życia np. widoczna nieobecność kobiet na ulicach miast, architektura, środki transportu, tradycyjne stroje.

  • Maroko kojarzy się w Polsce przede wszystkim ze słynnym filmem Casablanca, ale Maroko to przede wszystkim piaszczysta Sahara  z gwiaździstym niebem, jakie trudno znaleźć gdzie indziej, i sięgające tego nieba góry Atlas.
  • Dzisiejsze Królestwo Maroka jest państwem słabo rozwiniętym, z ogromnym rozwarstwieniem społecznym. Panuje duże bezrobocie, a 40% ludności to analfabeci.
  • Problemy społeczne okazjonalnie powodują zamieszki, duża jest również migracja ludności, szczególnie do Hiszpanii.
  • Prezentowane w czasie wykładu slajdy pokazały kraj ubogi, ale piękny i bardzo zróżnicowany krajobrazowo. Poniżej kilka przykładów, jakich wiele można znaleźć na stronach internetowych.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie, z którego każdy skorzysta na swój sposób. Być może ktoś zachęcony przez prelegenta, że pięknie i niedrogo, wybierze się i zobaczy ten afrykański kraj na własne oczy. Nasza wdzięczność jest tym większa, że p. Mikołajczyk przygotował i przeprowadził swoje wystąpienie zupełnie bezinteresownie.