Oto temat wykładu dr n. med. Anity Błaut- Szlósarczyk dla słuchaczy dobczyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Problem zachowania zdrowia, dobrej kondycji  fizycznej, pogody ducha istniał od zarania dziejów ludzkości. Pani Doktor zaciekawiła zebranych  istnieniem krainy długowieczności w dolinie rzeki Hunza, gdzie ludzie ciężkiej pracy fizycznej, prostych potraw, z dala od wygód cywilizacji dożywają w zdrowiu sędziwego wieku.

KRAINA DŁUGOWIECZNOŚCI

Współczesna medycyna szuka sposobów na przedłużenie życia i uczynienia go w starszym wieku bardziej komfortowym. Co zatem robić? Jakie są rady dla dużej grupy osób, których długość znacznie wzrosła dzięki osiągnięciom nauk medycznych i technicznych.

Jak daleko i czy z korzyścią dla nas odeszliśmy wraz z cywilizacją od wspomnianych Hunzów?  Sami  odpowiedzmy sobie na to pytanie. Co więc robić? Pani dr daje kilka fundamentalnych rad, z których najważniejsza to nie załamywać się ,mimo trudności i przeciwieństw. Pogoda ducha, optymizm sprzyjają zachowaniu równowagi psychicznej. Nieodłącznym elementem powinna być aktywność  fizyczna i racjonalna dieta  propagowana przez wszystkie media a często nie doceniana . W podsumowaniu podkreśliła  więc najważniejsze zalecenia:

  • Racjonalna dieta
  • Aktywność fizyczna
  • Fotoprotekcja
  • Szczepienia ochronne
  • Badania profilaktyczne

Zebrani wysłuchali wykładu z uwagą i zainteresowaniem;  dziękujemy serdecznie, zwłaszcza, że był on przygotowany i przeprowadzony społecznie.